Hirdetés

Hirdetés

Megmenekültek az únyi szürkemarhák

Március közepén derült ki, hogy egy únyi tanyán több száz szürkemarha, rackajuh és jó pár ló valamint kutya éhezik. Sok állat el is hullott. A hungarikumnak számító szürkemarhák sorsa most megoldódik.

Reggel nyolckor még csak a sajtó munkatársai álltak az ominózus telep kapujában. Néhány lesoványodott ló, köztük egy csikó a telken kívül legelészet. Néhány perc múlva egy terepjáró futott be, és bezárta a kaput a lovakat kint hagyva.

Nem sokkal később a Fehérkereszt Állatvédelmi Liga munkatársai is megérkeztek. Ők már arról is beszámoltak, hogy a körülbelül háromszáz szürkemarha a Pest megyei Őrkénybe kerülhet rövidesen. Szilágyi István, a liga kurátora azt is elmondta, hogy egy mázsa száraztáppal érkeztek a telepre, mert úgy tudják, mintegy harminc eb is van a tanyán.

- Elgondolkodtató, hogy bár létezik egy nyilvántartás a hungarikumokról, senkinek nem tűnt fel, hogy több száz állatról nincsenek információk, évek óta nem lehet tudni az egészségükről, hogy élnek-e még vagy már vágóhídra kerültek. Sajnálatos az is, hogy a környéken nyílt titok volt, hogy milyen körülmények között tartják itt a jószágokat - mondta Szilágyi István.

Közben az állatvédők azt mesélték, amióta kiderült, hogyéheznek az állatok, azóta rendszeresen megjelennek a telepen emberek, hogy megpróbáljanak ingyen vagy rendkívül olcsón egy-egy szürkemarhát vagy juhot szerezni.

Idő közben megérkezett Richlik István is, aki megvásárolta a szürkemarha állományt. Első kérdése az volt, miért vannak kizárva a lovak a telekről.

- Mi nyitott kapuhoz érkeztünk, később egy terepjáróval érkező férfi becsukta a kaput - kapta a választ. Az új tulajdonos azonnal kinyitott, és az állatvédők segítségével beterelte a lovakat, majd maga is bement a telepre.
Újabb hosszúra nyúlt várakozás után egy összkerék meghajtású teherautó hajtott ki a telepről. Kiderült, az állatszállító kamionok nem tudnak felmenni a földúton, ezért az összkerék meghajtásúval segíteni kellett nekik.

Újabb várakozás után felbukkant az első két kamion, de az állatvédők és a sajtósok továbbra is kint ragadtak. A telepről nem sokkal később már hallani lehetett a marhák bőgését és hajtók csujjogatásait. A kint ragadt ligások magyarázták, a borjakat a szállítás előtt el kell választani a felnőttektől, különben sérülhetnének az úton.

A kora délutáni órákra már voltak olyan kamionok, amelyek megérkeztek Őrkénybe. Az új tulajdonos, Richlik István elmondta, körülbelül 210 anyaállat és növendék valamint 24-25 borjú kerül hozzájuk.
- A huszonnegyedik órában tudtunk megegyezni. Március eleje óta Őrkényből járunk etetni Únyba, itt voltak embereim, hogy őrizzék az állatokat. De muszáj volt minél előbb elhozni a gulyát, mert itt nincs megfelelő lehetőség az abrakoltatásra. A tanyánkon viszont van egy száz méter hosszú etető folyosó, ahol megfelelően lehet táplálni az állatokat, és 100 hektár földünk is van, ahol legelhetnek - mondta Richlik István.
Az új tulajdonos elmondta, hogy családjuknak a 90-es években voltak szarvasmarhái, de 1999-ben eladták a tehenészetet, és elkanyarodtak az agráriumtól. Családjuk viszont úgy döntött, újra szeretnének állatokkal foglalkozni, és vettek néhány szürkemarhát. A saját állataik mellé kerül a mostani több, mint 200 jószág.

- Nem volt egyszerű a papírmunka sem. Kiderült, hogy a szürkemarhákat több, mint négy éve nem jelezték a nyilvántartásba és hiányoztak a vérvételi eredményeik is. Mielőtt elszállíthattuk volna őket, muszáj volt a teljeskörű egészségügyi kivizsgálást elvégeztetni. Szerencsére az összes leletük negatív lett. Az orvos is megerősítette, mára beindult újra az anyagcseréjük. Szeretnénk egy szaporodóképes, egészséges törzsállományt megalapozni az únyi szürkemarhákkal.

Dr. Madari Tibor, az únyi tanya tulajdonosának ügyvédje azt is elmondta, hogy a tervek szerint a lovakat is eladják, de a birkák maradnának Únyon. A kutyának pedig a Fehérkereszten keresztül próbálnak örökbefogadókat találni. Pár szarvasmarhát viszont a rendőrség lefoglalt, így azokat el sem lehet adni.

- A mostani adásvételből ügyfelem ki tudja fizetni a tartozásait, és valószínű annyi pénz is marad, hogy embert fogadjon a megmaradt állatok mellé. Néhány napon belül kell megoldást találnunk a helyzetükre - mondta az ügyvéd. Arra a kérdésre, hogy hogyan fajulhatott ideáig a helyzet, elmondta, ügyfele az utolsó állami támogatást, milliós nagyságrendű összeget, több igénylés ellenére sem kapott meg.

- Felmerült több lehetőség is, például hogy átviszi az állományt Erdélybe. Nem szeretett volna megválni a szürkemarháitól. Az állami támogatás hiánya azonban alapjaiban döntötte meg ügyfelem helyzetét. Ehhez jött még a februári rettenetes hideg, a patakok befagyása, így az állatok nem tudtak inni, legelni. Ez vezetett a legyengülésükhöz, pusztulásukhoz. Az állatvédőkkel együtt most azért küzdünk, hogy a 30 napos előzetes letartóztatás leteltével szabadlábra kerülhessen, hogy legyen, aki a megmaradt állatállományt gondozza - mondta dr. Madari Tibor.

Forrás: http://www.kemma.hu

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.