Hirdetés

Hirdetés

A gazdáknak joguk van használni azokat a fajtákat, amelyeket évszázadokon keresztül alakítottak ki

Dr. Ángyán József a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára nyitotta meg a Tegyünk a sokféleségért! elnevezésű két napos fórumot Szegeden.

A hazai, és uniós szempontból is kiemelkedő jelentőségű nemzetközi rendezvény korunk egyik legsúlyosabb problémájával, a biológiai sokféleség, ezen belül a mezőgazdasági növények változatosságának megőrzésével foglalkozott. A jelenleg csaknem az egész világon érvényben lévő jogi szabályozás akadályozza a helyi tájfajták használatát, korlátozza a gazdák jogait saját vetőmagjaik felhasználásában.

A világpiacot gyakorlatilag néhány fajta uralja, veszélyeztetve ezzel nem csak az élővilág sokszínűségét, de az egész emberiség élelmiszer-ellátásának biztonságát is. Ennek megváltoztatására világméretű mozgalmak szerveződtek, amelyek azért harcolnak, hogy a gazdák ismét termeszthessék saját helyben nemesített fajtáikat és kereskedhessenek velük.

Az Európai Gazdálkodói Vetőmag Hálózat többek között azért rendezte meg Szegeden a „Tegyünk a sokféleségért!” fórumot, hogy a magyar EU-elnökség lehetőségeit, jelentőségét is felhasználva tájékoztassa a közvéleményt erről a súlyos problémáról. Jelenleg az agrárvilágban két alapvető érdek működik.Egyrészről az extraprofitra törekvő multinacionális tőke, másrészről a helyi közösségek, amelyek a sokszínűséget tartják fenn, a tájjelleget őrzik terményeik fajtáiban - jelentette ki nyitó előadásában Ángyán József.

A helyi közösségek érdeke a biológiai sokszínűséghez való hozzáférés, a globális nagytőkéé pedig azok kisajátítása. Magyarország kiszolgáltatott a multinacionális tőkeérdekeltségeknek a vetőmagpiacon is és ez az ország önrendelkezését sérti. Ezen változtatni kell, fontos az uniós és a hazai jogi környezet módosítása. A gazdáknak vissza kell adni a jogot, hogy termeszthessék azokat a tájra jellemző fajtákat, amelyeket évszázadokon keresztül alakítottak ki.

Ökoszociális államra van szükség, amely kialakítja a kereteket, gátakat szab, jogszabályokat alkot. A rövidesen napvilágra kerülő agrár stratégiának fontos eleme lesz a tájgazdálkodás, amelynek alapja, hogy őshonos növény- és állatfajtáinkat őrizzük meg, terjesszük el és ezek segítségével minőségi mezőgazdaságot építsünk- hangsúlyozta a fórumon a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.

Forrás: http://www.kormany.hu./hu/videkfejlesztesi-miniszterium/parlamenti-allam...

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.