Várhatóan az év végén kezdi meg a próbagyártást, jövőre pedig százmillió forintos nagyságrendű forgalmat tervez a termelői magánszemélyek, illetve termelői-értékesítői szövetkezetek tulajdonában lévő Nagykőrösi Konzerv Kft., amely a Nagykőrösi Konzervgyár (NK) Zrt. telephelyének egy részét vásárolta meg. Ma további próbálkozások is napirenden vannak a lehanyatlott nagykőrösi konzervipar újraélesztésére.
Az NK – amely évek óta nem termel – szintén tárgyalásokat folytat a konzervgyártási tevékenység beindításához. A vállalat ugyanakkor a közelmúltban több mint egymilliárd forinttal csökkentette jegyzett tőkéjét az évek óta halmozódó veszteségek miatt. A korábbi többségi tulajdonos, francia érdekeltségű Globus Konzervipari Zrt. kiszállt a nagykőrösi cégből, így az egykor MRP-programmal privatizált zrt.-t ma szinte kizárólag hazai magánszemélyek birtokolják. A település harmadik konzervipari szereplője, a Bonduelle Central Europe Kft. az 1992-es privatizáció óta van jelen, és Nagykőrösön alapvetően csemegekukorica-feldolgozás folytat. Nem sietünk, mivel alapvetően a következő zöldség-gyümölcs feldolgozási szezonra készülünk – közölte az agromonitor.hu-val Bálint Zoltán, a nemrég létrehozott Nagykőrősi Konzerv Kft. ügyvezetője. A termelői magánszemélyek és tészek tulajdonában lévő társaság várhatóan az év végén indítja be a próbagyártást a Nagykőrösi Konzervgyár Zrt.-től megvásárolt telephelyen.
A vállalat befőtteket, dzsemeket, zöldségtermékeket, savanyúságokat kíván előállítani, húsalapú konzervek készítésével nem foglalkozik. A cég ma azzal számol, hogy jövőre százmilliós nagyságrendű forgalmat érhet el, ha az alapanyag kínálatot meghatározó időjárás is megfelelő lesz – mondta az ügyvezető. Továbbra is kétséges ugyanakkor a helyzete a korábban többmilliárd forintos éves árbevételt elérő Nagykőrősi Konzervgyár Zrt.-nek, amely évek óta nem folytat termelő tevékenységet. Ennek ellenére a társaság jogi értelemben működik, és a vezetőség – tájékoztatta az agromonitor.hu-t Csernus Tamás, a vállalat igazgatósági (ig) tagja – megpróbál profitábilis tevékenységeket találni. A zrt. most elsősorban raktározásból, különböző szolgáltatásokból és a még megmaradt vagyonelemek értékesítéséből szerzi bevételeit, de – tette hozzá az ig-tag – ma még kezdeti stádiumban lévő tárgyalásokat folytat a paradicsom-feldolgozáshoz kapcsolódó konzervgyártás újbóli megindításáról is.
Eleve gondot okoz azonban, hogy a céget például évi több tízmillió forintos helyi építményadó-fizetési kötelezettség terheli, miközben bevételei jelentősen elapadtak – állapította meg Csernus Tamás. Az NK a felhalmozódó veszteségek miatt a közelmúltban tíz százalékára, vagyis 120 millió forintra mérsékelte 1,2 milliárd forintos eddigi jegyzett tőkéjét. Az ig-tag szerint az eredménytartalék terhére végrehajtott, több mint egymilliárd forintos tőkecsökkentés kifejezi a valós helyzetet, de a vállalat lejtmenete nem áll meg, ha eredményszerző tevékenységekkel a működést nem sikerül stabilizálni.
A cég 2009-ben és 2010-ben is 55 millió forint körüli árbevételt bonyolított le, miközben két éve csaknem félmilliárd, tavaly 9 millió forintos adózás előtti veszteséget ért el. A vállalat alapvetően a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt lehetetlenült el, de már az 1992-es privatizáció után is hátrányos helyzettel indult, mert a Magyarországra érkező külföldi konzervipari társaságok jelentős adókedvezményeket kaptak és az anyacégek forrásokat is biztosítottak itteni leányvállalataiknak, míg például az NK csak rendkívül magas kamatú hitelekkel tudta finanszírozni tevékenységeit – mondta Csernus Tamás. Az NK-t a magánosításkor az akkori Munkavállalói Résztulajdonosi Programmal (MRP) a dolgozók szerezték meg, de 2002-ben a cég többségi tulajdona a ma francia tulajdonban lévő Globus Konzervipari (GK) Zrt.-hez került. Ugyanakkor a GK az idén magánszemélyeknek értékesítette 79,31 százalékos tulajdonrészét, így a nagykőrösi zrt.-t most szinte kizárólag hazai magánszemélyek birtokolják.
A cégnek ma több mint 270 tulajdonosa van, de sokuk például csak egy-egy papírt jegyez, így a vállalat 120 ezer részvényének meghatározó hányada néhány magánszemély kezében van. A GK egyébként mára a gyárat teljesen leszereltette, helyenként a csupasz falak sem maradtak meg. Mint ismert, a Globus – amelyet 2006-tól birtokl a francia CECAB csoporthoz tartozó UFM - korábban nem csak az NK-t vásárolta meg, hanem a békéscsabai konzervgyárat is. A GK azonban a 2000-ben megvett békéscsabai üzemet 2003-ban a francia Bonduelle-nek értékesítette, amely nálunk ma Bonduelle Central Europe (BCE) Kft. néven működik. A Bonduelle már a privatizáció óta jelen van Nagykőrösön, és ott alapvetően csemegekukorica-konzerveket gyárt.
A francia társaság az elmúlt időszakban nagykőrösi vállalatát Bonduelle Nagykőrös Zöldségfeldolgozó (BNZ) Kft., a békéscsabait Bonduna Kft. néven üzemeltette, de 2004-ben a Bondunát a BNZ-be olvasztotta. A Bonduelle magyarországi leányvállalata 2008-ban vette fel a BCE nevet.
Forrás: http://www.agromonitor.hu/index.php/elelmiszer/37-elemiszer/4669-erfeszi...
Csatolmány | Méret |
---|---|
aparadicsom.jpg | 5.58 KB |
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
40 hét 4 nap
2 év 33 hét
3 év 43 hét
3 év 44 hét
8 év 3 hét
8 év 37 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
6 év 2 nap
8 év 49 hét