Úgy érzed, hogy a hideg, nyirkos levegő megviseli a szervezeted? Időnként már-már gyanút fogsz, hogy téged sem került el a megfázás? Szeretnél olyan receptet alkalmazni, amivel megelőzheted a bajt, ha pedig már bekövetkezett, akkor a szervezeted könnyebben leküzdi a kórokozókat? A cikkben ilyen tearecepteket találsz, úgyhogy ne habozz, olvass tovább!
A hűvösebb idő egyre több embert ösztönöz arra, hogy a szomját egy-egy bögre meleg, finom teával oltsa. Ez különösen igaz akkor, ha utolér minket a nátha, a torokfájás, esetleg köhögés. Nemcsak a gyógynövényekben található hatóanyagok segítik a gyógyulást, hanem maga a meleg érzete is, ahogy átjárja a testünket. A természet ontja azokat a gyógynövényeket, amiket biztonsággal lehet alkalmazni az őszi-téli meghűléses időszakban. Ilyen esetekben sem mindegy azonban, hogy milyen ízű teát iszunk, hiszen ha kellemes ízű a folyadék, sokkal könnyebben fogyasztjuk. Amikor célzott problémára teát javaslok érdeklődőknek, gyakran azt a kérdést teszik föl elsőként, hogy: „Milyen ízű lesz ez a tea?” Igyekszem mindig 1-2 olyan gyógynövényt becsempészni a keverékbe, ami a jótékony hatásán túl ízesíti is a teakeveréket. Ilyen célra bármilyen teakeverékhez bátran hozzáadható a feketeáfonya-levél, feketeribizli-levél, citromfű.
Egészséges szervezet esetén megelőzésként a következő teafüvekből készített napi 1-2 bögrényi tea elfogyasztása szépen erősíti a szervezet ellenálló-képességét:
- kakukkfű (Thymus vulgaris)
- bazsalikom (Ocimum basilicum)
- bíbor kasvirág.(Echinacea purpurea)
- bodzavirág (Sambucus nigra)
Mind a három gyógynövény vírus- és baktériumellenes hatású, a kakukkfű ezeken kívül a gombákkal is felveszi a kesztyűt. 1:1 arányú keveréket lehet készíteni az említett teafüvekből, de akár magában is alkalmazható bármelyik.
Torokgyulladást űző teafüvek
Ha fájó, égő, kaparó érzés jelentkezik a torokban, akkor az elsődleges teendő a fertőtlenítés, a gyulladáscsökkentés, a nyálkahártya nyugtatása. Ezekkel lassan bár, de együtt jár a fájdalom csökkenése is. A következő gyógynövények alkalmasak a torokgyulladás gyógyítására:
- apróbojtorján/ közönséges párlófű (Agrimonia eupatoria)
- orvosi zsálya (Salvia officinalis)
- izsópfű (Hyssopus officinalis)
- borsmenta (Mentha piperita)
- kakukkfű (Thymus vulgaris)
- lándzsás útifű (Plantago lanceolata)
Torokgyulladás jelentkezésekor az említett gyógynövényekből készíthetünk 1:1 arányú teakeveréket. Nem gond, ha a teaegyveleg nem tartalmazza az összes gyógyfüvet, mivel az ugyanarra a problémára ható gyógynövények összekeverve felerősítik egymás hatását. Ez a teakeverék gargarizálásra is tökéletes.
Fontos! A borsmenta, a benne található illóolaj miatt, 6 év alatti gyermeknek nem adható, illetve az is kerülje a fogyasztását, akinek magas a vérnyomása.
A teázáson kívül egy másik ősi, jól bevált gyógymód a gőzölés. A klasszikus kamillás gőzölés kitisztítja az arc- és homloküreget, nyugtatja a nyálkahártyát, gyulladáscsökkentő, valamint az izzadás révén segíti a szervezet tisztulását, méregtelenítését a bőrön keresztül is.
A teaforrázatok elkészítése
A gyógynövények megfelelő arányú keverékét öntsd le forró vízzel, lefedve hagyd állni 8-10 percig, szűrd le, és máris fogyasztható. Általában 2-3 dl forró vízhez egy csapott evőkanálnyi teafüvet adhatsz. Fontos, hogy a teakészítés során semmiféle fém eszközt ne használj!
Bízom benne, hogy kedvet kaptál a gyógynövényteák kipróbálására! A cikkben említett gyógyfüvek aromás ízűek, így külön ízesítést nem igényelnek. A gyógyteákat minden esetben érdemes ízesítés nélkül fogyasztani. Ha mégis ragaszkodnál a telítettebb ízhez, akkor egy kis mézet csurgass a teába!
Fotók: sxc.hu, forrás: http://videkielet.hu/
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
38 hét 3 nap
2 év 31 hét
3 év 41 hét
3 év 42 hét
8 év 1 hét
8 év 35 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
5 év 50 hét
8 év 47 hét