Hirdetés

Hirdetés

A vad és a szelíd: a gesztenyéről

Forrás: http://impulsermagazin.com

A vadgesztenye alapvetően gyógynövény, mint tudjuk: a vénák doktora. Termése nem ehető, különösen gyerekeknél komoly mérgezést is okozhat. Hagyományosan lázcsillapítóként és meghűlés ellen használták, virágja gyomor-és bélgörcsoldó, trombózis-megelőző hatása ismert. A vadgesztenyéből készített termékek véralvadást lassító hatásukkal a perifériás keringést segítik, ezért érgörcsökre, keringési zavarokra ajánlják.
Gyógyhatású a virágtól a fakéregig
Nem csak a virága, de a levele, a termése és a fa kérge egyaránt tartalmaz gyógyhatású anyagokat. A leveléből készült tea bélhurut és belső vérzések esetén alkalmazható, kivonatát érelmeszesedés megelőzésére, valamint érrendszeri panaszok csökkentésére használják.
A vadgesztenye leveléből készült tea, vese- és májbetegségek esetén, valamint várandósság és szoptatás ideje alatt ellenjavallt! Hatóanyagai külsőleg pattanásos és rosaceás bőr ápolására is kiváló. A vadgesztenye kérgének hatóanyagit felhasználják napolajak és fényvédő krémek készítésére is.
Vadgesztenye-tinktúra készítése
A begyűjtött friss vadgesztenye kérgét távolítsuk el, aprítsuk fel a belső világos részt, végül töltsünk meg vele egy csatos üveget. Ezután öntsük fel minimum 70%-os alkohollal. 3 héten át naponta összerázzuk, majd leszűrjük. A folyadék kiválóan alkalmas bedörzsölésre, nyugtatja a fáradt, duzzadt, visszérre hajlamos lábakat, csökkenti a „nehézláb” érzést.
Vadgesztenye mosópor
A gesztenye mosópor készítéséhez el kell távolítani a gesztenye héját, a fehér belsőt fel kell aprítani és megszárítani, végül porrá kell őrölni. Mivel erősen habzik, ezért fele annyi kell belőle, mint a hagyományos mosóporokból. Fehér ruhák mosásához adagolhatunk hozzá mosószódát is, így azok tökéletesen fehérek maradnak.
Az ehető szelídgesztenye
A szelídgesztenye a bükkfafélék családjába tartozik. Nem csak ízletes, de rendkívül tápláló. Rendkívül gazdag E-vitaminforrás. 10 dkg gesztenye fedezi a napi E-vitamin szükségletünk közel 10%-át. Teáját szamárköhögés, hörghurut, asztma és görcsök csillapítására használhatjuk.
A nyers szelídgesztenye héját és belsejét is alkalmazzuk a gyógyításban. Termése főként összehúzó, gyulladás gátló és vérzéscsillapító hatású. Belsőleg használva a szelídgesztenye héja és nyers belseje (csersavtartalma miatt) a hasmenés házi ellenszere.
Szelídgesztenye a cukorbetegségben
A szelídgesztenye alacsony energiatartalmának köszönhetően jól beilleszthető a cukorbetegek étrendjébe. Nagyrészt telítetlen zsírsavakat tartalmaz, fogyasztása hozzájárul a telített zsírsavbevitel csökkentéséhez. A cukorbetegek körében a legnagyobb gondot az édességek, desszertek fogyasztása okozza. A gesztenye 30-35 %-nyi összetett szénhidrát-, alacsony energia-, magas élelmirost-tartalmának köszönhetően kiváló alapanyaga lehet cukormentes édességeknek.
Tea szelídgesztenyéből
4-5 szárított szelídgesztenye héját negyed liter vízbe, pár órára beáztatjuk, végül leszűrjük. Hidegen, kortyonként iszogatjuk, naponta legfeljebb két-három csészével. A tea erősen összehúzó hatású, jellegzetesen fanyar ízű, csakúgy, mint a belseje. Csillapítja a köhögést, a felső légúti megbetegedések házi ellenszere. Külsőleg samponhoz keverve fényt kölcsönöz a hajnak.

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.