A tél elmúltával a tavasz meghozza melengető napsugarait. A márciusi napfordulóval búcsút mondunk a fázós hónapoknak, a hosszabbodó nappalokkal egyre több időt töltünk a szabadban. Már nem sietünk a sötét elől meleg otthonunkba. Jól esik a friss levegőn tölteni minden percet. Ilyenkor a vidéki kertes portákon megindul a tavaszi nagytakarítás. Megtisztítjuk a ház körüli kiskertet az elszáradt levelektől, megkezdődnek a munkák a haszonkertekben: ásóval, gereblyével, metszőollóval kezdődik a kert csinosítgatása. A nyár végén, ősszel elültetett hagymás virágok megmutatják első hajtásaikat. Földbe kerül a dughagyma, saláta magot szórunk vagy épp borsót ültetünk. A szőlő metszése már februárban megkezdődik, a gyümölcsfák is új frizurát kapnak. De kertünk illatozó pompájára még sokat kell várni, messze még a zsongó május!
A természetet kedvelők viszont tudják, ilyenkor is lehet már gyönyörködni a virágok pompájában. A nyitott szemmel járók tavasztündérek ottfelejtett ruháival találkozhatnak a napos ligetekben, a meleg sziklák tövében. A fák még nem bontották ki árnyat adó lombjaikat, jól megfigyelve azonban már láthatjuk, hogy barna ágaik enyhe zöldes árnyalatot kaptak. Napról napra egyre zöldebbet, míg végül észrevétlenül összefüggő lombkorona nő ott, ahol korábban még a szikrázó égbolt volt az úr. Az erdőt járva pihenjünk meg egy picit, üljünk le pár percre mohapárnáinkra, s csendben figyeljük az erdőt. Madarak szerelmes trillája vesz körbe minket, és miközben fülünk hozzászokik a csilingelő dallamokhoz, szemünk előtt föltárul az ébredő természet.
A Balaton-felvidék egyedi klímájának köszönhetően különleges növényeknek ad otthont, melyek pompásak, kacéran szépek, de egyben védett növényeink is. Épp ezért virtuális csokrot kötöttem belőle, hogy vegyük észre, ismerjük föl őket, de vigyázzunk is rájuk, hogy mások is gyönyörködhessenek bennük!
A hóvirággal együtt virágzó téltemető a tavasz egyik első hírnöke. A boglárkafélék családjába tartozik, élénk, világító sárga virágaival vonja magára a figyelmet. A 8-18 cm magas növény Dél-Európából származó, mediterrán faj, nem őshonos nálunk, azonban a számára kedvező fekvésű balaton-felvidéki területeken jól érzi magát. Leginkább a nedves talajú ligeterdőket és gyertyános-tölgyeseket kedveli. Aki szeretne találkozni e kedves, napsugaras virággal, Aszófő környékén járjon nyitott szemmel, ahol vadon élő állománya legnagyobb számban lelhető fel.
Hóvirág
A törékeny hercegnőt nem kell bemutatnom, mindenki ismeri, kiskertekben is megtaláljuk. Amiért mégsem tudtam kihagyni képzeletbeli csokromból, az a személyes csodálatom. Minden évben megbűvölve nézem, ahogyan dacosan töri át fejével az itt-ott még hóval borított avart. Mikor kinyílik, törékeny, hófehér feje lehajlik, megadva magát a gyakran még jeges szélnek. Sötétzöld hercegnői palástja óvón emeli ki a barna avarból. Az ország egész területén védett növényünk, vadon élő fajtájának teljes neve: kikeleti hóvirág.
Nagy, aranysárga fejével messziről észrevehető védett virágunk a tavaszi hérics. Ligetek, száraz gyepek, irtásrétek lakója. A kb. 30 cm magasra megnövő növényt könnyen megtaláljuk, már márciusban virágzik, mikor még a környező aljnövényzet száraz. Sárga virágszirmait fonákján vékony lilás erezet díszíti. Hazánkban még sokfelé van lelőhelye, de egyes területeken szinte teljesen kipusztult, például az Alföldön, Nyugat-Dunántúlon. Latin nevét a mitológiákból ismert Adoniszról kapta, Adonis vernalis-ként találjuk meg növényhatározókban. Kevesen tudják, hogy a tavaszi hérics mérgező hatású, hatóanyaga érzéstelenséget idéz elő. Éppen ezért szárát a legelőn összegyűjtött szénából a gondos gazdák kiválogatják.
A sárga és fehér mellé csokromba válogattam egy kis lilát is. A liliomfélék családjába tartozó epergyönygyike Közép- és Dél-Európa számos vidékén megtalálható. A tömött szőlőfürtre emlékeztető lila virág már március végétől nyílik egészen májusig. Ha jobban megnézzük, apró virágai valójában egy jókedélyű menyecske csipkés szélű, buggyos ingujjai. Nem véletlen, hogy egyes vidékeken csengőjácintnak is nevezik. Veszélyeztetett növényünk, de a Balaton-felvidéken több helyen is előfordul, többek között Balatonszepezd környékén is megtaláljuk.
A boglárkafélék családjába tartozó, közepes méretű virág fázós fajta lehet. A március-április között nyíló leánykökörcsin puha szőrszálakba burkolózik, mintha a hűvös éjszakák ellen prémes bundába bújna. Ibolyaszín virágszirmai között megbúvó napsárga arcával természetfotósok tündéri modellje. Nem lehet megunni, párás hajnalokon a fényképészek egyik legkedveltebb témája, mesebeli hangulatot árasztva magából. Vigyáznunk kell rá, fogyatkozóban lévő faj, melyet dombvidékeken, erdőszéleken találunk meg leginkább.
Tipp! A felsorolt virágokról és még sok más védett növényről részletes, értő, pontos leírást találunk többek között a Balaton-felvidéki Nemzeti Park honlapján. Ne feledjük, képzeletbelei csokrot bármikor szedhetünk, a kitépett virágokat már nem lehet megmenteni! Óvjuk természeti kincseinket!
A virágok fotói itt találhatók: hóvirág, téltemető, tavaszi hérics, epergyöngyike, leánykökörcsin
Forrás: http://videkielet.hu
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
Friss hozzászólások
16 hét 6 nap
2 év 10 hét
3 év 19 hét
3 év 20 hét
7 év 32 hét
8 év 13 hét
8 év 22 hét
8 év 22 hét
5 év 28 hét
8 év 25 hét