Hirdetés

Hirdetés

Milliárdosok harca a mezőgazdaságban (TOP 10 sztori - 7.)

Mi az az agrárintegrátor? Miért küzdenek a magyarországi integrátor-piac uralásáért a régió meghatározó üzletemberei? Az év vállalatfelvásárlási sztorija rendhagyó módon a mezőgazdaságban játszódott le.

Írta: Hazafi László Forrás: http://www.portfolio.hu/

Az integrátori piac újrafelosztása volt az idei év legnagyobb eseménye az agráriumban. A harc arra irányult, ki szerzi meg a hosszú évek alatt jól bejáratott termelésszervezési és infrastrukturális hátteret, amely közvetlen utat nyit a végső felhasználó termelőkhöz. Milliárdosok küzdelmének lehettünk tanúi, akik új(abb) üzleti lehetőségeket láttak a hazai mezőgazdaságban, ezért rendkívül éles összecsapásokat is hajlandók voltak vállalni.

A nagy játszmában a második leggazdagabb magyarnak tartott Bige László tette meg az első lépést, aki hosszas előkészületek után az ősszel a cégcsoportjához tartozó péti Nitrogénművek Zrt.-én keresztül ajánlatot tett a nádudvari KITE Zrt. részvényeinek többségére. Kétszázmilliárd forintos éves forgalmával ma a KITE számít a legnagyobb és egyben legsikeresebb hazai agrárintegrátori vállalkozásnak, de a társaság tulajdonos-vezetői - idős korukra hivatkozva - a cég eladása mellett döntöttek.

Mit is csinálnak az integrátorok?

Mezőgazdasági integrátoroknak azok minősülnek, akik a gazdálkodók termelését megszervezik-koordinálják. Ennek részeként megfinanszírozzák azokat az inputanyagokat (növényvédő szereket, vetőmagokat, műtrágyákat), amelyek szerződéses partnereik tevékenységéhez szükségesek. További szolgáltatásként felvásárolják a megfinanszírozott termeléssel előállított terményeket, illetve technológiai és adminisztratív szolgáltatásokat is nyújthatnak. Az integrátorok profitorientált módon végzik, de például az igénybe vett támogatásokat és kedvezményeket tovább kell adniuk az integráltaknak. Az idén felvetődött olyan állami regionális agrárintegrátori központok létrehozása, amelyek nonprofit elven működnének, de az ezzel kapcsolatos szabályozási koncepció végül nem került a parlament elé.



A KITE menedzsmentje a Nitrogénművekkel arról kötött megállapodást, hogy a péti vállalat a menedzsment és a dolgozók tulajdonában lévő, 52 százalékos tulajdonrészt a névérték 18-szorosáért, míg a főként mezőgazdasági üzemek által birtokolt, 29 százalékos pakettet a névérték 10-szereséért veszi meg. Ezzel 18-19 milliárd forintért megszerezhette volna a több mint 75 százalékos, egyedüli irányítást biztosító részesedést a mintegy 1,5 milliárd forintos jegyzett tőkéjű nádudvari cégben.

Bár Bige László nyilatkozatai szerint a Nitrogénművek ajánlata a tényleges piaci árat tükrözte, a nagyvállalkozó vélhetően éppen azzal követte el az egyik hibát, hogy az agrárüzemeknél lévő, 29 százalékos csomagért jóval kevesebbet ígért a menedzsment számára kilátásba helyezett összeghez képest. Ezzel a KITE szolgáltatásait igénybe vevő mezőgazdasági üzemi kört nem állította maga mellé, akik így a Bige-KITE paktum megvalósulásában nem voltak érdekeltek. Másrészt pedig bár a Bige által ajánlott ár vonzónak tűnhetett, a Portfolio.hu akkori kalkulációi szerint a KITE piaci alapon értékelve 50-100%-kal is többet ért az akkori ajánlatnál.

Ennek ellenére úgy tűnt, hogy a tranzakció sínen van és csupán már a csak formálisnak tekintett, adásvételhez szükséges tulajdonosi jóváhagyási procedúrák voltak hátra. Ekkor jött képbe az utolsó pillanatban a KITE dél-dunántúli regionális igazgatója, Guba Sándor, aki bejelentette, hogy KITE-alkalmazottként gyakorolni kívánja elővásárlási jogát a részvények megvételéhez. Meglepetésszerű fellépésével ráígért a Bige-féle ajánlatra, és mind a 29 százalékos kisebbségi, mind az 52 százalékos többségi pakettért 20,5-szeres árat kínált. Így "mellényzsebéből" hirtelen csaknem 25 milliárd forintot húzott elő, ráadásul az elterjedt hírek szerint meg kívánta (kívánja) venni a fennmaradó, külső tulajdonosoknál lévő 19 százalékos KITE-csomagot is, amelyre a Nitrogénművek nem adott ajánlatot.

A 20,5-szeres ár megtette a hatását, így a mezőgazdasági üzemek, illetve a KITE vezetői és dolgozói végül ezt fogadták el. Bige László ugyanakkor azonnal nyomatékosította, hogy Guba Sándor fellépését jogellenesnek tartja és számtalan jogi lépést helyezett kilátásba (illetve tett is meg). Ez azonban nem változtatott azon a tényen, hogy a nagyvállalkozót kiütötték a nyeregből, és a bíróság végül új törvényes tulajdonosként Guba Sándort jegyezte be.

A piaci pletykák az ismeretlenségből előkerült Guba Sándor mögött az agráriumban komoly terveket szövő, Csányi Sándor vezette OTP Bankot sejtették. A bankvezérrel információink szerint nem kimondottan jó kapcsolatot ápoló Bige László is többször az OTP érdekeltségére tett utalást. (Az nem teljesen világos, hogy a bankcsoportot korábban miért nem érdekelte a KITE, hiszen a cég hosszú ideje "eladósorban" volt már a Bige-féle ajánlat előtt is.) A legnagyobb magyarországi bank szerepvállalására utal az is, hogy a KITE a tulajdonosváltás után azonnal stratégiai megállapodást kötött az OTP Bank Nyrt.-vel.

Az OTP már néhány éve egyébként is jelentős nyitást hajtott végre az agrárium felé nyilvánvalóan újabb finanszírozási-hitelezési lehetőségeket keres és lát a KITE-ben. A bank egy integrátorral egyrészt újabb finanszírozható és potenciális hitelfelvevő partneri körhöz juthatott, másrészt nagyon értékes piaci tudást is szerzett a KITE-vel való szövetséggel. A KITE-ben ugyanis több évtizednyi piaci tapasztalat és egy finanszírozó bank számára oly értékes piaci adat halmozódott fel.

A harcnak vége, de a háborúnak még nincs

A cikk itt folytatódik: http://www.portfolio.hu/

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.