Lovat adnak a diákok alá – számos iskolában várhatóan ősszel indul a lovaglásoktatás. Megyénkben előreláthatóan 4-5 lovarda kapcsolódik a képzésbe, elsősorban Kaposvár térségében valamint dél-somogyi településeken övezi érdeklődés a programot. Sok helyen azonban a fiatalok aligha érzik magukat nyeregben: szakértők szerint még sok a homályos részlet.
Hagyományápolás, a gyermekek testi-lelki fejlődésének elősegítése, sokszínű oktatás; fontos feladatok, melyet rövidesen a gyakorlatba is átültetnek. Legalábbis erről szólnak a hírek, miszerint hazánkban első lépésben akár 50-60 általános iskolában rajtolhat el a délutáni, fakultatív lovasoktatás. Melyet az intézmények vélhetően pályázati forrásból finanszíroznak.
Csór Zoltán, a lovas szövetség megyei elnöke egyelőre nem ismeri a program elemeit.
– A kitűzött célokkal persze egyetértek – hangsúlyozta Csór Zoltán. – Közelebb kerülnek, megismerik a lovaskultúrát. S remélhetően néhány év múlva már kézzel fogható eredménye is lesz a kezdeményezésnek. Abban bízom, hogy egyre többen lovagolnak, sportolnak, és számottevően nő az érdeklődés a lovassport iránt.
Kövy András szakedző szerint a részletek kidolgozása, pontosítása rendkívül fontos. Nem mindegy, milyen lovat használnak az oktatáskor, s milyen keretek között zajlik a közös munka. A képzés eredménye jelentős mértékben függ az oktató és a pedagógus hozzáállásától is. Hazánkban – első körben – egyébként 30-40 lovarda kapcsolódhat a projektbe, ezek minősítése zajlik. Somogyban 4-5 helyszín jöhet számításba, s a kaposvári térségén kívül a csurgói és a nagyatádi kisrégióban tapasztalható érdeklődés.
– Lovasnemzet a magyar – jegyezte meg Hivatal Nándorné, Juta polgármestere. – S ha sokan nem lovagolnak, hát tegyék lehetővé legalább az alapok elsajátítását. Hivatal Nándorné úgy érzi: esélyt teremt a lovasprogram. Az alsó tagozatos általános iskolába 30-50 gyermek jár; közülük 14 vidéki, s több kaposvári kisfiú, kislány is az intézményben lesi el a betűvetést. A jutaiak mindenesetre örömmel kapcsolódnának a programba, s mint a polgármester kitért rá, az önkormányzat kész anyagi áldozatot is hozni. Feltéve, ha nem haladja meg túlságosan az erejüket, hiszen a jövő évi költségvetésről kevés ismeretük van. Amúgy a közelben nemrég egy lovasbázist létesítettek, amely ugyancsak lehetőséget teremt a lovaglás szerelmeseinek.
Oktatás, turizmus, kutatás – seregnyi szakterület kapcsolódik a lovakhoz. Hevesi Ákos, a Pannon Lógyógyászati Szolgálat vezető állatorvosa rámutatott: azok a nemzetek, amelyek kiemelten foglalkoznak a lovakkal, figyelemre méltó eredményeket érnek el a sportban és a tenyésztésben egyaránt. A holland példára utalva aláhúzta: a GDP-ben jól kimutatható mértékben jelentkezik az eredmény.
– A Kincsem-Nemzeti Lovas Program összefogja a lovaságazat fejlesztéséhez szükséges intézkedéseket, és egységes keretbe foglalja a nemzeti lovaskultúra-oktatást, a lovasturizmust, a lótenyésztést, a lovassportokat, a lovasterápiát, és a lóversenyzést – számolt be egyebek mellett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sajtóosztálya. A kormány által elfogadott programot Horváth László miniszterelnöki megbízott irányításával, a lovasszakma széles körű bevonásával alkották meg. A program végrehajtása folyamatban van, ennek része a lovasoktatás bevezetésének előkészítése is.
A kaposvári Korona sportegyesület is részt kíván majd venni az oktatásban. Kiss János, a civil szervezet elnöke úgy tudja: a jelentkezőket minősítik. A lóállományt éppúgy érinti az alapos felmérés, mint az alkalmazottak szakmai képesítését, gyakorlatát, de telephely küllemét is feltérképezik.
– A lovasoktatást – hasonlóan például az iskolai úszásoktatáshoz – úgy lehet megoldani, hogy a minősített szolgáltatók az iskolával együttműködési nyilatkozatot kötnek, derült ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szerkesztőségünkhöz eljuttatott tájékoztatójából. A program nem pusztán a lovaglás oktatását, hanem a lovaskultúra oktatását tűzte ki. Az elképzelés szerint 2013 szeptemberétől diákok a mindennapos testnevelés keretei között (de nem kötelező tantárgyként), az általános iskola 3., 4. és 5. évfolyamain felmenő rendszerben találkozhatnának a lovaskultúrával.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium azt is jelezte: már 2012 szeptemberétől lesznek általános iskolák, ahol erre lehetőség lesz. Természetesen ezt nem úgy kell elképzelni, hogy lovakat kapnának az iskolák, hanem komoly feltételeknek megfelelő lovas szolgáltatók nyújtják ezt számukra. Példaként az úszásoktatást hozták fel, amikor az iskolák és az önkormányzatok megállapodnak egy, a szakmai feltételeknek megfelelő, úszásoktatásra képzett szakemberekkel rendelkező uszodával.
A lovas kultúra oktatásának bevezetéséhez szükséges részletes intézkedések, feladatok elvégzése jelenleg is zajlik.
Forrás: http://www.agrarhirek.hu
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
Friss hozzászólások
19 hét 1 nap
2 év 12 hét
3 év 21 hét
3 év 23 hét
7 év 34 hét
8 év 15 hét
8 év 24 hét
8 év 24 hét
5 év 31 hét
8 év 28 hét