Hirdetés

Hirdetés

Kizárhatnák a nyugdíjas tagokat

Több ponton kifogásolják az érintettek a szövetkezeti törvény egyik korai fázisában lévő, ám kiszivárgott tervezetét. Az egyelőre sem a kormány, sem az agrártárca támogatását nem bíró szöveg jelentős akadályokat gördítene a szövetkezeti működés elé.

 

A jogszabály-tervezet egyelőre csak nagyon szűk körben forgott, hivatalos egyeztetés még nem volt, így mindez nem tekinthető kormányzati álláspontnak. Információink szerint a szöveget az agrártárca sem támogatja.

Legutóbb tavaly októberben nyilatkozott arról Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára, hogy a kormány a szövetkezés szabályozásának megújítását tűzte ki célul, és „a szövetkezést a hagyományos értékek és elvek mentén szeretnék újragondolni”.

Akkor Feldman kifejtette, hogy a jelenlegi szabályozás a szövetkezést a gazdasági társasági irányba mozdította el, ezzel szemben szeretnék a hagyományos, klasszikus szövetkezeti elveket erősíteni. Az újraszabályozás egyik legfontosabb célja a szövetkezetek belső nonprofit működését akadályozó jogszabályi gátak lebontása – jelentette ki.

Több aggályos pontot is tartalmaz ugyanakkor a szövetkezeti törvény tervezetének egyik, még korai fázisban lévő verziója Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára szerint.

„A tervezet kimondja, hogy az agrárgazdasági szövetkezetek tagja kizárólag földműves lehet. A mostani szövetkezetek azonban integráló szervezetek is, boltjaik, és – kis számban ugyan – de kisebb feldolgozóüzemeik is vannak. Az ezekben dolgozó tagok alkalmazotti státuszt töltenek be. Az a szándék, hogy csak földműves lehessen tag, őket is, és a csaknem felerészben nyugdíjas tagokat is kizárhatná a szövetkezésből” – vélekedett a főtitkár.

Horváth Gábor szerint ennél is nagyobb probléma, hogy a készülő tervezet szerint szövetkezet nem vehetné igénybe a földalapú támogatást, amelyet a hatályos jogszabályok szerint a művelő kaphat meg.

 

A tervezet arra kötelezné a szövetkezeteket, hogy a törvény életbe lépését követő hat hónapon belül a tagok nevén lévő átalakított befektetői részjegyeket – a korábbi üzletrészeket – fizessék ki a tagoknak. „Mindez teljesen ellehetetlenítené a szövetkezeteket, felszámolásukkal pedig a több tízezres tagság, valamint az általuk művelt 300-400 ezer hektárnyi termőföld kerülne veszélybe” – jelentette ki a főtitkár.

Jogilag is kérdéses

„A parlament előtt lévő polgári törvénykönyv tervezete egy fejezetben semlegesen tárgyalja a kérdést, a szóban forgó szövetkezeti törvény tervezet viszont ettől jelentős részben eltér” – nyilatkozta lapunknak Zsohár András jogász. A Magyar Jogász Szövetség Szövekezeti és Agrártagozatának tagja hozzátette: „jogilag aggályos, hogy a szövetkezeti törvény tervezete az európai szövetkezeti szabályozással sincs szinkronban.”
Szerző: Braunmüller Lajos, http://www.vg.hu/vallalatok/

 

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.