Felmerül a kérdés, miért nem a törvényalkotás menetének elején tették meg ezt a hatóságok, mert az kevéssé valószínű, hogy ne tudtak volna arról, hogy Tiffan milyen jogszabály-tervezeten dolgozik, ahogy az is valószínűtlen, hogy egyedül készítette egy egész ágazat jövőjét meghatározó passzust. Már csak azért is, mert az EU-ban igen részletesen és bonyolultan szabályozza szőlő-bor szektor működését.
Felmerül a kérdés, hogy miért nem Tiffan Zsolt, mint az új törvénytervezet készítője, beterjesztője tárgyal a szőlészekkel, borászokkal, miért az agrártárca hívja utólagos konzultációra a HNT-t, miért a Vidékfejlesztési Minisztérium minősíti a borászok félelméről szóló szakmai nyilatkozatait, s miért nem a fideszes képviselő.
A felvetés, miszerint nem lenne kötelező minden bortermelőnek hegyközségi tagnak lenni az ellentétes az agrárirányítás eddigi tetteivel, elképzeléseivel filozófiájával. Hiszen az agrárkamarai törvény kötelezővé tette a regisztrációt, vagyis mindenkinek a legkisebb őstermelőnek is számot kell adnia tevékenységéről. Pont egy érzékeny terület, a bortermelés -a hol nagy arányú a feketepiac – lógna ki ebből a körből?
Horváth az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy az előterjesztő - bár azt a hatályos jogszabály is előírja - nem kérte ki a szakmai szervezet véleményét. Ha a parlament a beterjesztett változatot fogadná el, akkor gyakorlatilag lehetetlenné teszi a termékpálya működését. A törvénytervezet szerint ugyanis a bortermelők nem lennének kötelezően tagjai a továbbiakban a hegyközségi szervezetnek.
- Mindez pedig a termékpálya - azaz az a két évtized alatt jelentős áldozatok árán a szőlőültetvénytől a fogyasztóig felépített, működőképes forgalomba-hozatali rendszer - kettészakításához vezetne. Így lehetetlenné válna a szőlő és a bortermelés egymással szorosan összefüggő, lényegében egymástól elválaszthatatlan, egységes, az unióban elfogadott szabályozása" - érvelt a szakember.
Gond lenne a továbbiakban a minőség- és eredetvédelem területén, nem lennének kiadhatók a származási bizonyítványok. Így kérdésessé válna a magyar borok forgalomba hozatala mind a belföldi, mind a külpiacon. Veszélybe kerülne az uniós borpiaci támogatások lehívása, és romlana hegyközségi rendszer a működőképessége, miközben az ágazat szereplői hátrányos helyzetbe kerülnének.
A HNT egyetért a hegyközségi törvény módosításának szükségességével, de a hatályos hegyközségi törvény módosítása révén kell keresni a jó megoldást, egy konszenzuson alapuló, a szőlő-bor ágazatot teljesen lefedő szabályozás jöjjön létre a szakmai önigazgatás folyamatosságát biztosítva.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szakmai egyeztetésre hívja október 8-án, hétfőn délelőtt a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) és a szőlész-borász szakmai szervezetek képviselőit, mert a VM szerint a HNT olyan megalapozatlan állításokat tett a javaslattal kapcsolatban, amelyek indokolatlan riadalmat kelthetnek a hazai szőlő-bor ágazat szereplőiben és a magyar borok iránt elkötelezett közvéleményben.
forrás: http://www.szabadfold.hu/
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
Friss hozzászólások
19 hét 2 nap
2 év 12 hét
3 év 22 hét
3 év 23 hét
7 év 34 hét
8 év 16 hét
8 év 25 hét
8 év 24 hét
5 év 31 hét
8 év 28 hét