Hirdetés

Hirdetés

A kedvezőtlen időjárás ellenére is szinten maradt a mezőgazdaság

A kedvezőtlen időjárás ellenére is szinten maradt a mezőgazdasági kibocsátás értéke a Központi Statisztikai Hivatal(KSH) Mezőgazdasági számlarendszere szerint.
A mezőgazdasági kibocsátás értéke 2012-ben az előzetes adatok szerint kismértékben (0,7%-kal) meghaladta az előző évit, amit a volumen 11%-os visszaesése mellett az árak 13%-os emelkedése tett lehetővé. Míg a növénytermesztés értékindexe 5%-kal visszaesett, addig az állattenyésztésé 10%-kal nőtt. A bruttó hozzáadott érték volumene a tavalyitól 29%-kal elmaradt, azonban a munkaerő-felhasználás 3%-kal bővült.

A növényi termékek kibocsátásának volumene 2012-ben - előzetes adatok szerint - 19%-kal maradt el a 2011. évitől. A legnagyobb veszteség a gabonafélék termelésében jelentkezett, mindenekelőtt a kukorica termését vetette vissza nagymértékben a rendkívül csapadékszegény időjárás. Ez a több mint 40%-os volumencsökkenés 26%-os visszaesést eredményezett a gabonafélék csoportjában. Az ipari növények mennyisége 12%-kal csökkent, elsősorban a repce jelentős, másodsorban a napraforgó mérsékeltebb terméscsökkenése következtében.


Mezőgazdasági számlák rendszere, volumen- és árindexek, 2012 (előző év = 100%) -Forrás:KSH



A takarmánynövények kibocsátási volumene 13, a kertészeti termékeké 11, a burgonyáé 15%-kal maradt el az előző évitől. Utóbbi növénynek az ára is csökkent, ami az előző évi jelentős raktárkészlet ármérséklő hatásának köszönhető.

A gyümölcsfélék termelési mennyiségének csökkenése az előző csoportoknál mérsékeltebb volt (2%-os), azonban figyelemre méltó, hogy e termékcsoport volumene 2009-ben érte el utoljára az előző évi szintet, azóta folyamatosan csökken.
Az állattenyésztés kibocsátása 2012-ben az előző évi szintet mintegy 1%-kal haladta meg. Az élő állatok termelési volumene nem változott, az állati termékeké 2%-kal bővült. Az előzetes adatok szerint az állatok közül a szarvasmarha és a sertés mennyisége csökkent, a baromfié nőtt; a termékek közül a tej mennyisége emelkedett, a tojásé viszont visszaesett, ami összefügg a tyúktartásra vonatkozó szigorúbb szabályozás életbelépésével.

Az első adatok alapján a mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron közel 1%-kal volt magasabb, mint 2011-ben. A volumen 11%-os visszaesését az árak 13%-os emelkedése kompenzálta. A növénytermesztésben 17, az állattenyésztésben 10%-kal emelkedett a termelőiár-színvonal. Az aszály miatti terméskiesés a gabonafélék, valamint az ipari és takarmánynövények esetében jelentős (19-25%) áremelkedést okozott.

A folyó termelő felhasználás volumene az előző évihez hasonló volt, az árindex 9%-os növekedése mellett. Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a ráfordítások közül a takarmány- és energiaköltségek 14, illetve 7%-kal, a műtrágyák és talajjavító szerek átlagosan 11%-kal drágultak. A takarmány- és energiafelhasználás kissé csökkent, a műtrágya-felhasználás valamelyest meghaladta az egy évvel korábbit.
A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 29, folyó áron 13%-kal esett vissza. A visszaesésben közrejátszott az előző évi magas bázis is.

A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 2012-ben az előzetes információk szerint mérsékelten, 3%-kal nőtt. A termelési tényezők jövedelme 9%-kal, a vállalkozói jövedelem pedig 17%-kal maradt el a 2011. évitől. Így a termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedeleme ("A" mutató) közel 16%-kal csökkent, azonban a 2011. évi magas bázisérték itt is jelentősen befolyásolta a mutató alakulását.

Lábjegyzet

1-Az Agrárgazdasági Kutató Intézet és a KSH közösen készíti el a mezőgazdasági számlarendszer (MSZR) 2012. évi első előzetes adatait. Elsősorban előzetes információkra támaszkodhattunk, különösen az őszi betakarítású növények termése, a tárgyévhez kötődő támogatások, illetve az utolsó negyedév ármozgása esetében. A vonatkozó jogszabály alapján a tagállamok évente három alkalommal kötelesek adatokat továbbítani az Eurostatnak: az első előzetes adatokat: tárgyév november végéig, a második előzetes adatokat: tárgyévet követő év január végéig, a végleges adatokat: tárgyévet követő év szeptember végéig.

forrás: http://www.marketinginfo.hu/

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.