Különleges borajánló az ünnepi étkek mellé…vagy csak úgy, az együtt töltött percekhez
Nem egyszerű feladat a háziasszony számára az ünnepi menü összeállítása. Mindenkinek kedvében járni, időben elkészülni, a legjobb s legszebb falatokat szépen tálalni nagy kihívás! S ha már minden kész, vagy legalábbis látjuk a “kész” -felé vezető utat, még mindig ott van egy igen fontos kérdés: Mi legyen az ital? Fogas kérdés – jól döntünk, ha a válaszunk: bor. Ebédhez, vacsorához, a közben eltöltött beszélgetésekhez egyaránt kínálhatjuk. Választhatunk fehéret vagy vöröset, édeset vagy szárazat ízlésünknek megfelelően. De mégis, milyen bor legyen? Hogy könnyebb legyen a döntés, megkértem Ádám Gábort, a Sabar Borház borosgazdáját, segítsen bort választani. Gábor négy borászattól ajánlott nekünk egy-egy bort, s ahhoz is adott tippet, milyen ételhez kínálhatjuk. S hogy miért pont ezt a négy pincészetet választotta? Egy kis kitérővel ez is kiderül.
”VSOP Balaton-felvidék”
Ez a fantázianév a Balaton észak-nyugati partja közelében fekvő négy borászat – a Villa Tolnay Borház, a Sabar Borház, az Orbán Pince és a Pálffy Pince – összefogását takarja, ebből jött létre a VSOP mozaikszó. Nemrégiben egy borkóstoló alkalmával személyesen is megismerkedhettem a VSOP tagjaival. A Villa Tolnay és a Sabar már régi ismerősöm, így sejtettem, hogy a társulás másik két tagjában sem fogok csalódni. A négy borászat 4-4 bort mutatott be az este folyamán. Nagy gonddal válogatták össze a kóstolósort, ez is mutatta, hogy itt valóban közös érdek vezérli a borászokat. Egy régiót, közös értékrendet képviselnek. Hasonló szőlőfajtákkal dolgoznak, a természet adta lehetőségek is azonosak, hiszen viszonylag közel találjuk az egyes szőlőültetvényeket. A borok viszont mind mást mutatnak, bennük hozva vissza a borász egyéniségét. Ha összeadjuk a termőterületeket 25 hektárról beszélhetünk mindösszesen. A VSOP mintegy 100 ezer palack bort készít. Nem a mennyiségen, hanem a minőségen van a hangsúly. Évszázados hagyományokra épülő, kézműves borok ezek, ahol a modern technológia nem uralja a borkészítési folyamatot.
Ahogy sorban kóstoltam a borokat, jó volt látni és hallani a sok érdeklődő vendéget. Itt-ott szakértők ízlelgették, értékelték az aranyló nedűt, próbáltam is megjegyezni értékeléseiket! Borkedvelők egyre hangosabb jókedve töltötte meg a termet, s a borászok büszke türelemmel meséltek kincseikről. Nekifutottam egy listának, de végül úgy döntöttem, a pontozás és értékelés nem nekem való, meghagyom azt az ahhoz értőknek. Ezért csupán egy-egy bort választottam gondolatban, amit jó szívvel vinnék haza a családnak is.
A borászatokról
A Villa Tolnay Borház mintegy 10 hektár szőlőt művel a Csobánc déli lejtőjén, s ehhez még 6 hektár területről vásárol fel szőlőt. A borokat Nagy László készíti nagy szívvel, mindig 120 százalékon dolgozva. Főleg fehér borok készülnek olasz- és rajnai rizlingből, zöld velteliniből, chardonnay-ból, de vörös borokat is találunk a
pince kínálatában, melyek pinot noir, cabernet sauvignon és merlot fajtákból.A Villa Tolnayhoz már későn érkeztem, így az olaszrizlingről lemaradtam. Három bor közül választva a 2009-es Pinot Noir tetszett a legjobban. A Sabar Borház a legfiatalabb a társulásban. Nagy László és Ádám Gábor 2009-ben hívta életre. Nevét a Káptalantóti határában található Sabar-hegyről kapta, itt találjuk a pincét is. 5 hektár saját termő területtel rendelkeznek, ennek java részét olaszrizling teszi ki a Sabarról és a Csobáncról, de találunk még sauvignon blanc, muskát ottonel fajtákat is. A kis pince a környék gazdáitól vásárolt szőlőből is készít borokat, többek között rajnai rizlingből, szürkebarátból és cabernet sauvignonból. Kissé elfogult vagyok a Sabar Borházzal, éppen ezért 2011-es Olaszrizlingjüket listán kívül is ajánlom. Az este választása tőlük a 2011-es Rajnai rizling, roppant izgalmasnak találtam. Az Orbán Pincészet egyszemélyes vállalkozás. Orbán Gergely összesen 6,5 hektáron termeszt szőlőt. A pince érdekessége, hogy mindösszesen 2 fajtával foglalkozik: 4,5 hektár chardonnay-t művel Szentbékkálla közelében és 2 hektár szürkebarátot Balatonrendesen. A pincét is a rendesi szőlőben találjuk, a Kúria Étterem mögött a “pirosköves-házban”. Tetszett, hogy egy borászat “csak” két szőlőfajtával dolgozik. Izgalmas lehet az évjáratokat figyelni. A nekünk bemutatott borok között is óriási volt a különbség két év borában. Számomra a fahordós érlelésű 2010-es ‘ 10 Farkastető Chardonnay volt a legizgalmasabb. Pálffy Gyula családjával 5 hektár szőlőt művel a köveskáli Fekete-hegy déli oldalán. A Pálffy Pincészet évszázados családi generációkon alapul, a szőlő szeretete és a borkészítés tudománya apáról fiúra száll. Főként fehér szőlőt találunk a birtokon: olaszrizling, szürkebarát, tramini, furmint és juhfark. De vannak itt a piros fajtából is cabernet sauvignon valamint syrah ültetvények. A régi, nagyapai pincében hagyományos eljárással, spontán erjesztéssel készülnek és érlelődnek a borai. A kóstoló elején úgy éreztem, nem illenek a hangulatomhoz a vörös borok. A Pálffy Pincészetnél ennek hangot is adtam. Gyula kissé élcelődve megjegyezte, hogy mindenki kedve szerint kóstolhat, de megsértődnek, ha a vöröseket nem kóstolom meg. Nem volt mese, a fehér borok után a vörös borokat is meg kellett ízlelnem – azért nem volt ez olyan nagy kényszer! Ami miatt viszont a Pálffy Pincéhez utoljára még visszamentem, az a 2011-es Tramini volt, számomra az est meglepetése.
Mikor megkértem Gábort, segítsen a borajánlóban, kíváncsi voltam, hogy az én listámról benne lesz-e valamelyik. Nos, egy fölkerült, aminek igazán örülök, a többit pedig remélem, mielőbb újra kóstolhatom!
Karácsonyi borajánló a VSOP Balaton-felvidék boraiból:
Villa Tolnay Rhein Gold 2006
Kései szüretelésű Rajnai rizling válogatás, komoly beltartalommal. Kóstolásra csábító illatában sárgabarack és méz keveredik a palackérlelésből származó izgalmas tercier aromákkal. Olajos textúra, lédús, selymes, nagyon gazdag korty, hosszú utóízzel. Egy pazar desszertbor, különleges alkalmakra.
Ünnepi ételajánlat a borhoz: Diós bejgli
Sabar Kékfrankos rosé 2012
Megjelenésében, illatában és ízében is finom elegancia jellemzi ezt az újbort. Frissítő, zamatos és tartalmas bor málnás hangulattal. Egy elegáns rosé, amely önmagában is kiváló családi beszélgetésekhez és a legtöbb ételhez is jól illik.
Ünnepi ételajánlat a borhoz: Halászlé
Kőtenger Chardonnay 2011
Gyümölcsösség, teltség, finom savakkal, szinte már sós lágysággal. A finomseprőn érlelés teltséget okozó kerekítő hatása által válik teljessé a fajtára jellemző karakterű, az évjárat szerint finoman lágy savszerkezet és a talajból származó ásványosság harmóniája.
Ünnepi ételajánlat a borhoz: Rántott hal
Pálffy Köveskáli Tramini 2011
A kiváló alapanyagot (a tökéletesen érett szőlő 40 éves tőkék szülötte), fél napos héjon áztatás és a finomseprős hordós érlelés tették még gazdagabbá. A bort áradó gyümölcsösség (szőlő és citrusfélék), fehér virágos jegyek és vibráló savkészlet jellemzik.
Ünnepi ételajánlat a borhoz: Almás-gesztenyés pulykasült
forrás: http://videkielet.hu/blog/
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
Friss hozzászólások
19 hét 1 nap
2 év 12 hét
3 év 21 hét
3 év 23 hét
7 év 34 hét
8 év 15 hét
8 év 24 hét
8 év 24 hét
5 év 31 hét
8 év 28 hét