Hirdetés

Hirdetés

Az ökológiai gazdálkodás hazai helyzete - Trendek és kitörési pontok Sajtóközlemény

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet konstruktív szakmai párbeszédre hívja a hazai bioágazat minden képviselőjét Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet szervezésében 2012. február 2-án Gödöllőn, a Szent István Egyetemen kerül megrendezésre „Az ökológiai gazdálkodás hazai helyzete - Trendek és kitörési pontok” című szakmai konferencia.

Az esemény, melynek fővédnöke Dr. Fazekas Sándor Vidékfejlesztési Miniszter, szakmai párbeszédre hívja a hazai biogazdálkodási ágazatban érintett főbb intézmények képviselőit és a gazdálkodókat. A cél az ágazat fejlődése szempontjából kulcsfontossággal bíró, vagy éppen az ökológiai gazdálkodás magyarországi térnyerését hátráltató kérdések megvitatása és a pozitív változáshoz szükséges teendők, konkrét cselekvési irányok megfogalmazása. Továbbá a rendezvény az érintettek közötti párbeszédet és együttműködést is erősíteni kívánja.

A meghívott előadók a szakma legmagasabb szintű képviselői a szakpolitika, a társadalmi- és a gazdaszervezetek, a két akkreditált ellenőrző szervezet valamint a témával kiemelten foglalkozó tudományos műhelyek részéről. A délelőtti és délutáni plenáris ülések között a konferencián három szekcióülés kerül lebonyolításra. Ezekben a biogazdálkodással kapcsolatos oktatási, kutatási és szaktanácsadási kérdéseket, a hiteles szakmai információátadás szervezeti és szervezési feltételeinek javításához szükséges teendőket vitatják meg a résztvevők. Szó esik továbbá az ökológiai szaporítóanyagok előállításának, felhasználásának és szabályozásának kérdéseiről, és az ágazat fejlődése valamint a belső kereslet emelkedése szempontjából nélkülözhetetlen téma, az ökológiai termékek értékesítése és marketingje is terítékre kerül.

Európában az ökológiai művelésbe vont területek nagysága a 2004-től 2009-ig terjedő időszakban 6,4 millió hektárról 9,1 millió hektárra növekedett, ami 42 %-os bővülést jelent. A termelés térnyerésével párhuzamosan az ellenőrzött biotermékek iránti kereslet is dinamikusan növekedett, az ezredfordulót követően európai szinten évente átlagosan 10 %-os piacbővülés következett be. Ezzel szemben Magyarországon ugyanebben az időszakban stagnálás, ill. fokozatos visszaesés volt tapasztalható.

A több mint tíz éve kitűzött 300 ezer ha-os nemzeti programcélt nem közelítettük meg, miközben a mezőgazdasági szempontból kedvezőtlenebb adottságokkal rendelkező Csehországban mára 400 ezer ha minősített területen folyik biogazdálkodás. A téma aktualitását és a konferencia időszerűségét jelzi, hogy a néhány napja a miniszterelnök valamint a szaktárca vezetői által bemutatott Darányi Ignác Tervben, a Nemzeti Vidékstratégia végrehajtási keretprogramjában a sokszínű és életképes agrártermelés, és ezen belül kiemelten az ökológiai mezőgazdaság fejlesztése a stratégiai célok között szerepel.

A tájfenntartást és az erőforrások megőrzését biztosító, a hazai és a helyi biológiai alapokra támaszkodó ökológiai 2 gazdálkodási módszer úgy képes egészséges élelmiszert előállítani, hogy közben élőmunka-igénye a konvencionális mezőgazdaságnál nagyobb, ezáltal a vidéki foglalkoztatásban is hangsúlyos szerepet játszhat. Közismert, hogy hazánk adottságai a biogazdálkodás számára kedvezőek, ugyanakkor a termelés oroszlánrésze alapanyagként, feldolgozatlanul hagyja el az országot.

A belső bioélelmiszer-fogyasztás elhanyagolható, a biotermékek lakosság körében való ismertsége és népszerűsége meglehetősen csekély. A piac alacsonyan szervezett, a termékpályák koordinációja, az ágazati szereplők együttműködése nem kielégítő, a termelők piaci ingadozásokkal szembeni kiszolgáltatottsága nagy. Mindez azt eredményezi, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat és lehetőségeket az ország messze nem használja ki, amely helyzet javítása minden érdekelt szereplő elemi érdeke kell, hogy legyen.

A szervező Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) meggyőződése, hogy az összefogás, az együtt gondolkodás szükségszerű a magyar ökológiai mezőgazdaság sikeres fejlődéséhez. Az ÖMKi független kutatóintézetként feladatának érzi, hogy teret adjon az ágazat minden szereplőjét megszólító érdekegyeztető, és a lehetséges fejlesztési irányokat meghatározó szakmai fórumnak. Ennek szellemében a konferencia célja, hogy a résztvevők képet alkothassanak a magyar biogazdálkodás jelenlegi helyzetéről és a rendezvény zárásaként közösen megfogalmazásra kerüljenek a hazai ökológiai gazdálkodás térnyeréséhez szükséges legfontosabb kutatás-fejlesztési és cselekvési irányok.

A rendezvény beharangozója, a programtervezet valamint a meghívott előadók listája a következő internetes címen tölthető le: http://www.biokutatas.hu/konferencia
Jelentkezési lap: http://www.biokutatas.hu/konferencia/jelentkezes
További információ: Dr. Drexler Dóra ügyvezető Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet Közhasznú Nonprofit Kft.
Cégjegyzékszám: 01-09-963553, vezetve a Fővárosi Bíróság mint Cégbíróságnál. Bejegyzett székhely: Budapest 1174, Melczer utca 47. Telefon: +36 28 521-490
Fax: +36 28 521-491 Mobil: +36 20 346 9120 Mail: dora.drexler@biokutatas.hu
Web: www.biokutatas.hu Gödöllő,
2012. január 20.

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.