Azt gondolhatnád, hogy egy nap ide vagy oda már nem számít, ha az ételek szavatosságáról van szó, hiszen ez semmiség ahhoz képest, hogy mikor vetted a terméket.
Vannak olyan ételek, melyeknél valóban nem kell percre pontosan elhinni a lejárati időt, míg másoknál a szavatosság szentírás. Különösen vigyázz a következőkkel, és dobd ki őket, ha lejártak!
A gombafogyasztás több veszélyt rejt magában, bár ezekről inkább a mérgező fajok kapcsán esik szó. Azonban a sokáig tárolt ehetők gombák közel olyan kockázatosak lehetnek az egészségedre, mint a mérgező társaik, ugyanis rendkívül könnyen romlanak.
A legjobb, ha a megvásárolt gombát még aznap elkészíted, ha mégsem, akkor mindenképpen tedd mélyhűtőbe. Amennyiben néhány napon belül szeretnéd felhasználni, a normál hűtőben is elhelyezheted, de ügyelj rá, hogy ne legyen ömlesztve, rendesen szellőzzön, valamint tegyél alá papírt, ami felszívja a gombából szivárgó nedvességet.
Vásárláskor ellenőrizd a frissességét: ha a gomba nyálkás, ráncos vagy túlzottan puha, akkor ne vedd meg. Amikor konzervet vásárolsz, mindig alaposan nézd meg a lejárati időt, és ha felbontottad a dobozt, akkor rögtön használd fel a tartalmát. A gombából készült ételeket legkésőbb a főzés másnapjáig fogyaszd el, az étkezések előtt pedig melegítsd fel.
Habár a tojást és a belőle készült ételeket elsősorban a nyári időszakban szokták módjával ajánlani, nem árt, ha mindig odafigyelsz, így megkímélheted magad egy igen kellemetlen fertőzéstől, a szalmonellától.
A szalmonellabaktériumok a héj felszínén élhetnek, akkor kerülnek bele a tojásba, amikor feltöröd azt. A legjobb, ha közvetlenül a felhasználás előtt megmosod a tojást, így megszabadulhatsz a szennyeződésektől. Ennél korábban semmiképpen ne tisztítsd meg, mert azzal a természetes védőrétegét - ami a hosszú eltarthatóság záloga - is eltünteted a héjról.
Csak olyan tojást vásárolj, ami nem sérült vagy repedt. 18 fok alatti hőmérsékleten tárold, és feltörés előtt tisztítsd meg. Ne közvetlenül az ételbe törd bele, hanem egy pohárba - elég, ha egy szem romlott, és minden a kukában landolhat. A tojásokfeltörése után alaposan moss kezet, és a felhasznált edényeket is mosd el, nehogy onnan jusson bele az ételbe a szalmonellabaktérium.
Ha nem szeretnél egy csúnya gyomorrontást vagy még annál is rosszabbat összeszedni, a húsoknál és a felvágottaknál is figyeld a lejáratot, különös tekintettel a hentespultokban található termékekre és az előre csomagolt készítményekre.
Azt is nézd meg, hogy az adott áru miből készült, nem nyomódott-e be valahol, netán nincs-e elmosódva a lejárat dátuma. Ha olyat látsz a címkén, ami gyanakvásra adhat okot, akkor inkább vásárolj máshol.
Olyan húst, aminek szürkés, zöldes színe van, semmiképpen ne vegyél meg. Előfordul, hogy a hentespultban megpróbálnak trükközni a fényviszonyokkal, ezért bátran kérd az eladót, vegye ki az árut, hogy közelebbről is megnézhesd azt.
Gyanús lehet az átlátszó bőrű csirke, ahogyan azok a húsok is, amelyek levet eresztenek, vagy épp ellenkezőleg, teljesen ki vannak száradva. A hallal is légy óvatos: ha a szeme nem tiszta, akkor valószínűleg már nem friss áruról van szó.
A felvágottakat három-négy napnál tovább ne tárold a hűtőben, még légmentes edényben se. A nyers húst mindig a fridzsider alján helyezd el, nehogykeresztszennyeződés alakuljon ki, de itt se legyen egy napnál tovább. Ha később szeretnéd felhasználni, akkor vásárlás után azonnal tedd a mélyhűtőbe. Ha úgy érzed, hogy akár a húsnak, akár a felvágottnak furcsa bukéja van, ne fogyaszd el.
Forrás: http://www.femina.hu
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
Friss hozzászólások
19 hét 2 nap
2 év 12 hét
3 év 22 hét
3 év 23 hét
7 év 34 hét
8 év 16 hét
8 év 25 hét
8 év 25 hét
5 év 31 hét
8 év 28 hét