Növekvő érdeklődés mutatkozik a napenergiát hasznosító kollektorok és napelemek iránt, az állami támogatásokra azonban nagy szükség lenne; a silány termékek és egynyári cégek pedig egyre nagyobb kockázatot jelentenek.
A megtermelt áramot el is adhatjuk a szolgáltatónak. Bár elméleti potenciálja rendkívül nagy, a napenergia magyarországi hasznosítása napjainkban a megújuló energiaforrások között az egyik legkisebb. Magyarország mindemellett nagy lemaradásban vagyunk a szomszédos országokhoz képest is – mondta el a Napi Gazdaság Online-nak Varga Katalin, az Energiaklub megújuló energia projektvezetője.
A helyzet jelenleg az állami támogatások szempontjából a legrosszabb – mondja Varga Pál, a Magyar Épületgépészek Szövetségének alelnöke, a Naplopó Kft. ügyvezetője. Ennek egyik oka a gazdasági-pénzügyi válság, de talán még fontosabb tényező az állami támogatások kedvezőtlen irányú változása. A kormány nem fukarkodott az ígéretekkel, erőteljes propagandát folytatott ezen a téren; az Új Széchenyi Tervben is hangsúlyos szerepet kapott a meglévő lakásállomány energiahatékonyságának növelése.
Mára azonban kiderült, hogy a költségvetés jelenlegi helyzetében még a tavalyi pályázatok kifizetésére sincs fedezet, nemhogy új pályázatok kiírására. Ezért idén valószínűleg nem fogják kiírni a beharangozott lakossági pályázatokat, a lebegtetés pedig lassan tönkreteheti az ezzel foglalkozó iparágat – fogalmazott. A napkollektoros hőtermelés területén még mindig a viszonylag egyszerű, szinte minden családi házon megvalósítható, használati melegvizet készítő rendszer a legelterjedtebb. Egy ilyen rendszerrel az éves melegvíz-szükséglet 60-70 százalékban előállítható, a bekerülési költség pedig kivitelezéssel együtt körülbelül egymillió forint. A hőtechnikailag egyre korszerűbb házak megjelenésével pedig egyre gyakoribb az épületek fűtésére is rásegítő napkollektoros rendszerek megjelenése.
Az utóbbi időben a napelemes áramtermelő rendszerek is egyre rohamosabban terjednek –tudta meg a Napi Gazdaság a cégvezetőtől. Ennek egyik oka a napelemek árának jelentős csökkenése, a másik pedig az, hogy az áramszolgáltatók ma már viszonylag egyszerű eljárás után átveszik a napelemekkel megtermelt elektromos energiát. Ez jelentős lökést adott az úgynevezett hálózatra visszatápláló rendszereknek. Kérdéses a megtérülési idő Egyebek mellett számítási módszer függvénye, hogy mennyi idő alatt térül meg egy átlagos méretű napkollektor-, illetve napelem-rendszer beszerzése és fölszerelése – fogalmaz az Energiaklub szakembere. Egyszerűbb számításokkal 3-6 év közé tehető a megtérülési idő; az inflációt és a kamatokat is figyelembe vevő számítások jelentősen 10 év fölé is emelhetik ezt az értéket.
A megtérülés továbbá a támogatásoktól, és attól is függ, hogy milyen technológiát váltunk ki. Az villamos energiát termelő napelemek jóval magasabb beruházási költséget igényelnek, így állami támogatás nélkül, közgazdaságilag megalapozott számításokkal a megtérülés egyelőre meghaladja a napelem-táblák élettartamát. Jelentős áramár-növekedést feltételezve a napelemes rendszerek akár állami támogatás nélkül is kevesebb mint 20 év alatt visszahozhatnák árukat, miközben a jól megvalósított rendszerek élettartama 20-30 év. Hozhat is a konyhára
Az áramtermelő napelemmel akár pénzt is kereshetünk. Idén január elsejétől a napenergiával termelt villamos energia kötelező átvételi ára 29,84 forint/kilowattóra, ami az úgynevezett kiserőművekre vonatkozik. Egyszerűbb feltételeket nyújt mind engedélyezési, mind pénzügyi szempontból a „háztartási méretű kiserőmű” besorolás, amely olyan napelemekre vonatkozik, amelyek kisfeszültségű hálózatra csatlakoznak. Ebben az áramszolgáltató éves szaldó-elszámolást alkalmaz, azaz a hálózatra termelt napenergia-mennyiséget levonja az éves fogyasztásból. Amennyiben viszont több villamos energiát kívánunk visszatáplálni, mint amennyit az adott csatlakozási ponton vételezünk, azt az áramszolgáltató ugyan átveszi, de csak a vételezett villamos energia átlagára és a rendszerhasználati díj összegének 85 százalékát fizeti ki érte. Ilyen feltételek mellett tehát csak akkora napelem-rendszert érdemes kiépíteni, amellyel csökkenteni tudjuk a saját fogyasztásunkat.
Ekkor lényegében ugyanazt az árat kapjuk érte, mint amennyiért vettük volna az áramot a szolgáltatótól (körülbelül 45 forint). Azok az országok, amelyek hangsúlyozottan támogatják a napenergia-hasznosítást, a fenti gyakorlattal ellentétesen a lakosság is korlátlanul termelhet villamos energiát a hálózatra – teszi hozzá az Energiaklub szakértője.
Forrás: http://ingatlan.net
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
39 hét 6 nap
2 év 33 hét
3 év 42 hét
3 év 44 hét
8 év 3 hét
8 év 36 hét
8 év 45 hét
8 év 45 hét
5 év 51 hét
8 év 48 hét