Hirdetés

Hirdetés

Új iskolarendszert épít az agrártárca

Csongrád megye - 60 ezer diák, több ezer tanár kerül a Vidékfejlesztési Minisztérium felügyelete alá, a tárcának a felsőoktatással is vannak tervei. Az agrárium és a feldolgozóipar igényeihez jobban fog alkalmazkodni a képzés a megyénkbeli kormánypárti képviselők szerint.

(Bakos András: Délmagyarország Napilap)

Ha össze tudja fésülni a tagok eltérő érdekeit, tényleg a vidék eddigi legerősebb szakmai képviseletévé válhat az új agrárkamara. A termelők mellé ugyanis a hozzájuk kötődő feldolgozóipart és kereskedelmet is „beléptette" a törvény. A recept alapján szervezi, bővíti most a Vidékfejlesztési Minisztérium országos szakiskolai, szakközépiskolai hálózatát. Ebbe már eddig is beletartozott a szentesi Bartha János Kertészeti Szakképző Iskola. A következő tanévtől azonban a VM-hez kerül át 46 intézmény, köztük a vadászati képzést folytató csongrádi Bársony István Mezőgazdasági Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium, az ásotthalmi Bedő Albert Középiskola, Erdészeti Szakiskola és Kollégium, a Szegedi Szolgáltatási Középiskola és Szakiskola Kiss Ferenc Erdészeti Tagintézménye – továbbá a szegedi Fodor József Élelmiszeripari Tagintézmény és a makói Galamb József Szakképző Iskola, utóbbiban többek közt mezőgazdasági gépészeket képeznek.

Arról, hogy ezeket a tavaly államosított intézményeket most az Emberi Erőforrások Minisztériuma továbbadja a VM-nek, múlt csütörtökön számoltunk be az utóbbi tárca közlése alapján. Ezek az iskolák egy év alatt sok változást, bizonytalanságot tapasztaltak. Ezzel magyarázható, hogy az egyik érintett intézményből ideges hangvételű levelet kapott a szerkesztőség: áruljuk el, honnan vettük ezt a hírt, mert őket még nem tájékoztatták, és jó lenne valami biztosat mondani a szülőknek. Megkérdeztük a Vidékfejlesztési Minisztériumot, az iskolákat összefogó Klebelsberg központ megyei vezetését, mennyiben fogja érinteni az iskolák mindennapi életét az újabb fenntartóváltás. Egy hét alatt egyik helyről sem kaptunk választ, amiből az szűrhető le, hogy a részletek még most tisztázódnak. A politika szándéka viszont egyértelmű.

– Két évvel ezelőtt, amikor Makón járt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, a makói szakközépiskola igazgatója, Horváth Zoltán átadott neki egy komplett tanulmányt a mezőgazdasági-kertészeti szakképzés fejlesztésének lehetőségeiről – halljuk Mágori Józsefné országgyűlési képviselőtől. 

– Később szakértők mérték föl a makói lehetőségeket, a tangazdaságot és a műhelyt. Nagyon örültem annak, hogy ennek az oktatási hálózatnak, amely 60 ezer diákot, több ezer tanárt fog össze, tagja lesz a mi iskolánk, mert ez hozzájárul ahhoz, hogy a helyi mezőgazdaság mellett a feldolgozóipar szakmai háttere is megerősödjön. Ezért dolgozom én is, csak azt sajnálom, hogy ez a folyamat nem hamarabb kezdődött el. Úgy tudom, a minisztériumban most tisztázzák a részleteket, önálló intézményfenntartó központ jön létre.

– Az a cél, hogy a mezőgazdasághoz bármilyen szempontból kötődő szakmák képzése hatékonyabb legyen – mondta lapunknak Farkas Sándor országgyűlési képviselő, a mezőgazdasági bizottság tagja. – Jó néhány intézmény azért, hogy versenyben maradjon, divatos vagy keresettnek hitt foglalkozásokat is tanított, a szakma valós igényét nem mindenütt vették figyelembe. Ezen egyébként is változtatni kellett, így reményeink szerint ésszerűbb megoldások születnek. A minisztérium tervezi, hogy a mezőgazdasághoz kötődő felsőfokú intézményeket is átvenné, ennek előkészítése most zajlik.

Farkas azt mondta, az átvétel hírére őt is több érintett intézmény megkereste. Mindegyiknek segíteni fog.

Forrás: http://www.delmagyar.hu/

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.