Hirdetés

Hirdetés

Csak nyugi, étkezz úgy, mint a nagyid!

A második világháború alatt a britek számára készült táplálkozási tanácsadás lehet mai étrendünk fejlesztésének kulcsa. 

Már 70 éve annak, hogy az Élelmezésügyi Minisztérium szórólapokon adott étkezési tanácsokat a briteknek, hogy fittek és harcrakészek legyenek a második világháború alatt. Sok rég elfeledett táplálkozási tanács azonban még most is érvényes, és vezető dietetikusok szerint  hozzájárulhatnak napjaink diétáinak alakításához, fejlesztéséhez. Az Eating for Victory (Enni a győzelemért) című könyv reprodukálja a szórólapokat, az 1940-es évekből származó poszterekkel együtt.

 

Burgonya

Nincs hasznosabb növény az egyszerű burgonyánál. Értékes, mégis olcsó energiaforrás és biztosítja egészségünket. C-vitamint tartalmaz, így segít leküzdeni a fertőzéseket és a fáradtságot. Ne csak úgy gondoljunk hát a krumplira, mint köretre a húsok mellé, a töltött sült krumpli például önmagában is tálalható, laktató fogás. Egy közepes méretű, héjában sült krumpli az ajánlott napi C-vitamin-bevitel harmadát tartalmazza – kétszer annyit, mint egy alma. Emellett az egy napra ajánlott kálium-bevitel felét is megtaláljuk benne – ez a vérnyomás és a vízháztartás miatt fontos – valamint vasat, cinket és B-vitamint is tartalmaz.

Sajt

A sajt kiváló étel a testépítés szempontjából (is) – jobban hozzájárul izmaink építéséhez,mint a húsfélék, ezenkívül az erős csontok és fogak kialakításában is nagy szerepe van, így felbecsülhetetlen értékű a gyermekek növekedésében. Aki gyerekkorában sok sajtot eszik, annak felnőtt korában garantáltan kevesebb kell fogorvoshoz járnia.

A sajt koncentrált energiaforrás, kis mennyiségben is hatalmas energia-löketet ad, így fogyasztása különösen javasolt nehéz fizikai munkát végzők számára. Emellett nagy arányban tartalmaz zsírt, így telítettség-érzésünk lesz tőle.

Egy 30 grammos adag fedezi szervezetünk napi kalciumigényének negyedét – a kalcium pedig köztudottan a csontok egészsége miatt alapvető fontosságú – bár a joghurt vagy a tej ilyen szempontból talán jobb választás, mert kevesebb zsírt tartalmaznak. A sajt van olyan jó energiaforrás, mint a hús, viszont sok zsírt tartalmaz, ezért ajánlatos kevesebbet fogyasztani belőle.

Zöldségek

A friss zöldségekre borzasztó nagy szüksége van szervezetünknek, hiszen rengeteg C-vitamint tartalmaznak, akárcsak a gyümölcsök, de zöldségek gyakran könnyebben elérhetőek. A kelbimbó, a petrezselyem és a vízitorma például minden olyan vitamint tartalmaz, amit a narancs is. Az egészséges táplálkozáshoz elengedhetetlen, hogy naponta legalább egyszer fogyasszunk valamilyen zöldséget. A zöldségeknek van annyi C-vitamin tartalmuk, mint a gyümölcsöknek, sőt a paprika kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint egy narancs, így egymagában fedezi szervezetünk napi C-vitamin szükségletét.

A sötétzöld leveles zöldségek fontos antioxidáns-források, amelyek számos betegségtől megvédik a sejteket, a ráktól kezdve az időskori vakságig.

Erőlevesek

Valamikor régen még úgy gondolták, hogy egy jó levesnek három-négy óra főzés kell, és hogy húsból és csontból kell főzni ahhoz, hogy tápláló legyen. Ma már tájékozottabbak vagyunk, és tudjuk, hogy zöldségekből is készíthetünk ízletes és tápláló levest – ráadásul gyorsan. A leves egészséges, mert alacsony kalóriatartalmú és mivel sok vizet viszünk be vele a szervezetünkbe, ezért telítettség-érzést is ad. A zöldséglevesek sok vitamint tartalmaznak, mert főzés közben sem veszítenek értékükből, hiszen az alaplével főnek össze és rendszerint benne is hagyjuk őket a levesben.

Fordította: Csáder Nikolett

(forrás: dailymail)

Forrás: http://www.elelmiszer.hu/

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.