Forrás: http://www.biokiskert.hu
Jó ideje tart a forróság, mégis csak kétnaponta öntözöm a veteményesem. Még a négy napos hosszú hétvégénket is kibírták, igaz, kicsit kókadtan vártak vissza. Egy alapos öntözés után szépen magukhoz is tértek, azóta is virulnak. Hogy miért?
Az első tanács nagyon is jól illik a lustaságomhoz az állandó időhiányomhoz:
Ne babusgasd túl a növényt! Mindenki tapasztalta már, hogy a nagyon profi termelőktől vásárolt palánta, fűszernövény hajlamos elhagyni magát, ha hazahoztuk. Ez azért van, mert a profik nagyon tudják, mi kell neki, és ezt meg is adják a növénynek – elkényeztetik. Ha mi nem tudjuk ilyen pontosan az igényeit (és általában nem tudjuk), nagyon megsínyli szegény. A saját nevelésű, kissé mostohán tartott palánták sokkal strapabíróbbak lesznek. Legfontosabb az öntözés: ha sokszor öntözzük, sekélyen gyökeredzik a növény, és lepunnyad, ha akár egy öntözés is kimarad. Ha ritkábban, de bőségesen öntözzük, arra késztetjük, hogy mélyebbre nyúljon a vízért, és tovább kibírja majd öntözés nélkül.
A második tanács:
Takard a talajt! Bármilyen levágott zödféle megteszi, leveles ágak, csalán, gyógynövények (kivéve fehér és fekete üröm), némi fű (ezzel azért vigyázzuk, a vastag réteg friss fű rothadni kezd). A talajtakarónak ültetett spenót vagy mustár is remek, csak idejében vágjuk le. Ennek a megoldásnak rengeteg haszna van: a felületi komposztálás több tápanyagot juttat a növénynek, mint a gondosan érlelt komposzt, visszatartja a földből elpárolgó nedvességet, ésa harmatot is felfogja. Ha ügyesen válogatod össze a talajtakaró anyagot, még a betegségek ellen is véd.
A harmadik:
Fejleszd a gyökerét! A gyökér jó fejlődéséhez sok dolog szükséges, de elsősorban megfelelő, élő talaj. A műtrágya pont ezt pusztítja el, így nem ajánlom. Hatékonyak viszont a baktériumtrágyák, a természetes növényerősítők (pl. a Biokal és az Amalgerol nagyon jó erre) és az ültetéskor alkalmazott szimbióta gombák (Symbivit). Nagyon hasznosak lehetnek a növénytársítások, mint pl. a bazsalikom, kapor – ezek kifejezetten jótékonyan hatnak a mellettük lébő növények növekedésére. Nálam például az egy időben ültetett chilik közül az a három, amelyik bazsalikommal került egy cserépbe, háromszor akkora most, mint bazsalikom nélkül árválkodó társai.
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
Friss hozzászólások
17 hét 6 nap
2 év 11 hét
3 év 20 hét
3 év 21 hét
7 év 33 hét
8 év 14 hét
8 év 23 hét
8 év 23 hét
5 év 29 hét
8 év 26 hét